K jejímu propuštění došlo 2. listopadu 1942, tím pro ni ovšem hrůzy válečných let neskončily. Na podzim roku 1944 byla gestapem zatčena znovu, tentokrát v rámci nuceného pracovního nasazení. Pracovala jako pomocná dělnice v Babí u Náchoda, kde byl závod na opravu leteckých motorů, dále v gumárenském závodě Kudrnáč v Náchodě a na stavbě Štěchovické přehrady.
Po válce Ema Blažková dokončila studium na roudnickém gymnáziu, poté studovala kresbu a malbu v Praze na ČVUT, Akademii výtvarných umění a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Absolvovala s titulem akademická malířka. Zaměřovala se především na krajinomalbu a portréty (specializovala se na dětské), ale věnovala se i zátiším, žánrovým námětům, ilustrační tvorbě pro děti a vyučovala figurální malířství. K často zobrazovaným motivům patřily pražská zákoutí, výjevy z Podřipska či z Příbramska. Nevystavovala pouze v Československu, své obrazy prezentovala rovněž v zahraničí.
Zkušenost s vězněním v Malé pevnosti Terezín a následný nástup komunismu zasáhly Emu Blažkovou natolik, že se u ní projevil nepotlačitelný odpor k totalitě. Antipatie k vládnoucímu režimu vyvrcholily v 70. letech, kdy byla na základě vykonstruovaného obvinění zatčena. Její vazba v pražské ruzyňské věznici vedla k propuknutí vážné duševní choroby, která vážně ovlivnila zbytek jejího života. Ema Blažková, matka tří dětí, zemřela 31. srpna 2003, v den svých 79. narozenin.