Památník Terezín
press@terezinmemorial.cz
Bohumil Janda (kresba), Josef Koenigsmark (báseň), Sputh – báseň s kresbičkou vězňů skládajících uhlí, Malá pevnost Terezín, 1944, 21 x 14,8 cm, PT 8339
Bohumil Janda, Karikatura velitele policejní věznice v Malé pevnosti Heinricha Jöckela (kopie), 1972, tužka, papír, 32,8 x 24 cm, PT 6779
Bohumil Janda, Karikatura vězně sedícího v káře, Malá pevnost Terezín, 1944, tužka, karton, 22,6 x 16,6 cm. PT 11303
Bohumil Janda, Karikatura vězně táhnoucího káru, Malá pevnost Terezín, 1944, tužka, karton, 28,3 x 20,2 cm, PT 11302
Bohumil Janda, Šest vězňů skládajících z vagónu uhlí, Malá pevnost Terezín, 1944, tužka, papír, 13 x 17,9 cm, PT 8338

Bohumil Janda

Bohumil Janda se narodil 1. října 1914 v Plzni. Vystudoval reálku a učitelský ústav zakončený maturitní zkouškou. Před nacistickou okupací působil jako důstojník československé armády z povolání. Poté byl pracovně nasazen u Českomoravských drah v Plzni. Po rozbití odbojové organizace Obrana národa vznikla na Plzeňsku ilegální skupina zvaná Druhá lehká tajná divize (též Druhá tajná divize), která ze zbytků předchozích skupin měla vytvořit ilegální síť s novými buňkami. Jejím členem se stal také Bohumil Janda. Druhá lehká tajná divize prováděla svou odbojovou činnost až do léta roku 1944. Při akcích v souvislosti s celostátním pátráním gestapa po funkcionářích ilegálních národních výborů byly údajně zajištěny záznamy jednoho z hlavních představitelů divize s informacemi o dalších členech, což podnítilo rozsáhlou policejní razii v Plzni a okolí. Dne 5. července 1944 byl zatčen i Bohumil Janda. Následoval výslech na plzeňském gestapu, odkud odjel společně s ostatními zadrženými 12. července 1944 do terezínské Malé pevnosti. Bohumil Janda byl v policejní věznici umístěn na I. dvůr do cely č. 6. Nejprve ho zařadili do komanda Sputh, které se v Lovosicích překládalo uhlí z vagonů na lodě. Z této náročné práce se v srpnu 1944 dostal do správní kanceláře (Geschäftszimmer) jako správce tzv. efektárny (Effektenraum) a byl přesunut do cely č. 13. Zničující podmínky Malé pevnosti nedokázaly Bohumila Jandu zlomit natolik, aby si nenašel čas na kreslení. Této zálibě se věnoval již dříve, vytvářel například karikatury sportovců do novin.

Tajně tak vzniklo asi 50 děl kreslených většinou tužkou na toaletní papír. Jednalo se hlavně o karikatury spoluvězňů. Několik z nich dnes můžeme nalézt ve sbírce Památníku Terezín.

V Terezíně strávil Bohumil Janda necelé tři měsíce, dne 5. října 1944 byl s dalšími Plzeňáky transportován do německého Zwickau. Zde ho drželi ve vazební věznici stojící vedle káznice. Jeho vězeňská práce spočívala v lepení papírových pytlíků. Kromě toho dělal ještě soukromě pro zdejší úředníky knihařské a písařské práce, maloval a kreslil portréty, vytvářel diplomy, gratulace a jiné písemnosti, čímž si ze strany dozorců zajistil lepší zacházení. Mezitím podstoupil výslech u vyšetřujícího soudce. Až po několika měsících byl v březnu 1945 převezen k soudu do káznice Waldheim, před kterým stanul 12. dubna 1945. Za přípravu velezrady proti Říši, nadržování nepříteli a válečnou špionáž obdržel trest 10 let káznice. Bohumil Janda se však brzy dočkal konce války, osvobozen byl 9. května 1945.